Hava Filtreleri
Hava filtresi, motora giden havadaki aşındırıcı maddelerin ve nemin tutulması amacı ile kullanılır. Hava içerisindeki toz zerrecikleri ve parçacıkların silindir içerisine girmesi silindir ve yataklarda çizilip aşınmalara neden olur. Dolayısı ile motorun arızalanmasına ve ömrünün kısalmasına sebep olur. Kaliteli hava filtresi motoru istenmeyen toz zerrecikleri ve parçacıklardan koruduğu gibi iyi bir yanmanın oluşmasını sağlar. İyi bir yanmadan dolayı hem yakıt tasarrufu sağlar, hem de zararlı egzoz gazı emisyonunu azaltır.

Hava filtresinin görevi, hava akışına engel olmaksızın, motor silindirine havayı süzerek göndermektir. Yapılan denemeler neticesinde, hava filtresi takılmayan motordaki aşınmaların, hava filtresi takılmış motora nazaran 2 kat fazla olduğu tespit edilmiştir.

Hava içerisindeki yabancı maddelerin, filtre tarafından tutulması esnasında, zamanla tıkanır ve silindire giren havanın debisini azaltır. Dolayısı ile yakıt sarfiyatını artırarak aracın performansını düşürür. Hava filtreleri doğru zamanda veya aşırı kirlenmelerde mutlaka değiştirilmesi gereklidir.